Liturgia słowa

Dawno nic mnie tak nie zdziwiło, lekko zszokowało, a w gruncie rzeczy zafascynowało.
Mówili, że na zachodzie kościoły na sklepy i teatry zamieniają, ale nigdy się z tym jeszcze w rzeczywistości nie zetknęłam. I przyznam, że trochę nie wiem co o tym myśleć.

DSC_2115

Selexyz Dominicanen Bookstore, Dominicanerkerkstraat 1, Maastricht

Raz, że ja z katolickiego domu i państwa. Powinnam skandować jak niegdyś w trakcie dyskusji na temat sekularyzacji, że to świętokradztwo, a dwa, że tak głęboko zakorzeniony mam obraz kościoła z Kościołem związany, że trudno mi się w tym odnaleźć i zająć jakieś stanowisko.

Pomijając jednak te wszystkie na poły polityczne rozważania, samo miejsce robi wrażenie i wydaje się być niesamowicie dobrze zagospodarowaną przestrzenią. W Holandii z kościołów użytku nie ma: stoją przeraźliwie puste, więc na dobrą sprawę dlaczego mają niszczeć? Inna sprawa na co się je zamienia: dyskoteki (to Niemcy), przedszkola czy supermarkety nie wydają się być odpowiednie dla tych nieraz perełek architektury. Co innego księgarnia. Góry książek wraz ze strzelistą budową gotyckiego kościoła potęgują wyjątkowość miejsca, tchną w nie ducha. Choć niewątpliwie kawiarniany stół w kształcie krzyża balansuje na granicy sacrum i profanum.

Miejsc takich w Holandii jest z pewnością więcej: w Maastricht przy Sint Servaasbrug przedszkole znajduje się w budynku kościoła, w Bredzie z kolei zamieniono go na pukt konferencyjny. Warto przyjrzeć się temu procesowi z bliska i umieścić te punkty na mapie swojego zwiedzania.

Więcej zdjęć z Maastricht

Advertisements

2 thoughts on “Liturgia słowa

  1. Pingback: Maastricht | s c o o l t u r y

  2. Pingback: Maastricht | scooltury

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s